Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA należy do grona największych obiektów muzealnych w Polsce. W Muzeum prezentowana jest historia rozwoju hutnictwa cynku na Górnym Śląsku. W oparciu o unikatowy ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych przedstawiana jest historia przerobu cynku. Okazjonalnie ciąg technologiczny prezentowany jest w ruchu, w oparciu o zabytkowy silnik elektryczny dużej mocy.

Muzeum Hutnictwa Cynku posiada w swoich zbiorach również jedną z największych i najbardziej wszechstronnych kolekcji zabytkowych motocykli Harley-Davidson i Indian w Polsce. Modele pochodzące z lat 1920 – 1986 są odrestaurowane i sprawne technicznie. W czasie cyklicznie organizowanych „Rozruchów Maszyn” pojazdy są uruchamiane i prezentowane zwiedzającym.

W Walcowni znajduje się także kolekcja zabytkowych spalinowych silników stacjonarnych Jacoba Pepinga. Ponad 50 silników wyprodukowanych przez cały wiek XX prezentuje historię rozwoju napędu spalinowego Na wystawie będą prezentowane drobne eksponaty pochodzące z wystaw stałych i czasowych dotyczące hutnictwa cynku i motocykli amerykańskich. Kolportowane będą również foldery z informacjami o muzeum oraz będzie można nabyć publikacje muzeum w promocyjnych cenach.