Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu
Jarosław, położony w województwie podkarpackim, od zawsze leżał na ruchliwym skrzyżowaniu szlaków. Dzięki takiej lokalizacji z czasem stał się najważniejszym miastem południowej Rzeczypospolitej. Do dziś można tu znaleźć monumentalne zabytki oraz ślady różnych kultur, a także poczuć klimat minionych czasów, biorąc udział w niecodziennych wydarzeniach.
Swoją europejską sławę XVI i XVII-wieczny Jarosław zawdzięczał jarmarkom. Na słynny czterotygodniowy jarmark sierpniowy przyjeżdżali kupcy z całej Europy i Bliskiego Wschodu. Intensywna działalność miejscowych kupców i budowa dostosowanych do potrzeb wielkiego handlu kamienic, zaowocowała powstaniem tzw. kamienic typu jarosławskiego, których charakterystyczne wnętrza można podziwiać do dziś. Do najpiękniejszych należą kamienica Gruszewiczów, królowej Marysieńki i Rydzikowa oraz perła renesansu – kamienica Orsettich, siedziba muzeum.
Ogromne ilości napływających towarów były składowane w piwnicach, które stale rozbudowywano. W efekcie w Jarosławiu powstała najbardziej rozbudowana sieć podziemnych magazynów w Polsce. Ich fragmenty zaadaptowane zostały na Centrum Edukacji Kulturalnej dla najmłodszych oraz aż dwie różniące się od siebie podziemne trasy turystyczne. Zwiedzanie rozpoczyna się w Informacji Turystycznej, ul. Rynek 5.
Ślady wielokulturowości do dziś zachowały się także w architektonicznych detalach oraz górujących nad miastem sylwetach świątyń. Tu znajduje się najstarszy pojezuicki kościół w Polsce, czarna kaplica – jedyna na świecie kaplica, zawdzięczająca istnienie pożarowi, cudowna ikona, którą papież Franciszek uświetnił w Watykanie Rok Miłosierdzia Bożego, jeden z najstarszych zamiejskich cmentarzy w Europie czy też ołtarz, w którym zgromadzono aż 200 relikwii męczenników i świętych.
W Jarosławiu olśniewa również rynek ze swoim średniowiecznym układem urbanistycznym oraz położonym centralnie, imponującym neorenesansowym ratuszem. Nowo wyremontowana płyta przyciąga turystów codziennymi multimedialnymi pokazami fontann oraz nowoczesną aranżacją zieleni miejskiej.
Do miasta przyciągają także niecodzienne imprezy, w tym nawiązujący do kupieckich i wielokulturowych tradycji, sierpniowy Jarmark Jarosławski. W tym roku święto handlu, teatru epok i muzyki świata odbędzie się w dniach 24 – 27 sierpnia, tradycyjnie towarzysząc międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”.


