Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5 m n.p.m.), to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Twierdza przyciąga swym urokiem setki tysięcy turystów każdego roku – nie tylko z całej Polski, Europy, ale również z innych kontynentów.

Zamek można odwiedzić cały rok. Nie jest już otwierany od kwietnia do listopada, a po raz pierwszy obiekt dostępny był całorocznie. Zamek Ogrodzieniec skrywa tajemnice również nocą. Wykonana niedawno iluminacja ruin zamku pozwala podziwiać Ogrodzieniec po zapadnięciu zmroku. Późną jesienią zrealizowany został też nowy projekt, pod nazwą Ogrodzieniecka Twierdza Światła. Iluminacje świetlne rozstawione na zamku dodały mu niepowtarzalnego wyrazu i jeszcze lepiej pobudziły zmysły zwiedzających, przedstawiając postacie mocno związane z historią obiektu.

W Podzamczu odbywają się również coroczne imprezy, które stały się wizytówką zamku. Są to m.in. oryginalny i klimatyczny Najazd Barbarzyńców. Podczas kilkudniowego wydarzenia teren Przedzamcza staje się miejscem jak z dawnych czasów, zabierając każdego z odwiedzających w niesamowitą podróż.

Kolejnym wydarzeniem, które cieszy się popularnością i sympatią turystów jest Fiesta Balonowa. To jeden z najbardziej widowiskowych spektakli.

Rejon Ogrodzieńca to również wymarzone miejsce dla szukających aktywnego wypoczynku, a wszystko dzięki bujnej przyrodzie, ekscytującym szlakom turystycznym, świetnym miejscom do wspinaczki skałkowej czy zróżnicowanym trasom rowerowym.